Americanism-Patriotism

   /                          / 

Rick Baldwin, Br 38 Chair /   Rex Faubion, NWR Chair  / Jerry P. Lickteig, Nat’l Chair
(rpbaldwin55@gmail.com) / (rexfaubion@yahoo.com)  /          (jerry@msginc.org)
2024 AP Report Form

– – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Greetings FRA Members,

Just a quick note abut this year’s essay contest to share with children, grandchildren, etc.  The 2023-2024 topic is listed below .   Any student in graded 7 – 12 could enter the contest.  Home schooled included.   Contest is not limited to FRA members; however, each student must be sponsored by an FRA member or a current chartered branch.

The national prize for 1st, 2nd, 3rd are $1,000, $750, $500 respectively.  The grand national prize is $1,500 and is separate from the rest of the prizes.  There are also regional and branch prizes for 1st, 2nd, and 3rd place winners.

2023-2024  FRA Americanism Essay Contest
“What Memorial Day Means to Me

2023-2024 – Essay Contest Poster
2023-2024 – Essay Rules
2023-2024 – Essay Cover Sheet

Branch 38 Winners

Grades 7, 8, 9, and 11 had no entries this year
Grade 12 – 1st Place  –  Parker Smith  –  West Richland, WA  –  Hanford High School

Grade 12 – 2nd Place  –  Owen Rodstol –  Benton City, WA  –  Kiona Benton High School

The first place winner’s essay was sent to the Northwest Region AP Chair for evaluation at that level.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – — – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

2022-2023  FRA Americanism Essay Contest
“What the United States Flag Stands For”

National Winners

Overall Winner:     Molly Neal     Branch 294     Southeast Region

Grade 7:
1st Place          Elizabeth Schlatter          Bran ch 124          Northeast/New England Region
2nd Place     Benjamin Wu               Branch 104       Northwest Region
3rd Place          Genevieve Miranda        Branch 070           Southwest Region
Grade 8:
1st Place          Brynn Gullin                       Branch 146           Northeast/New England Region
2nd Place         Katie Labao                        Branch 302           Southwest Region
3rd Place          Jalen Meads                       Branch 293           East Coast Region
Grade 9:
1st Place           Molly Neal                          Branch 294            Southeast Region
2nd Place         Annabel Marshall             Branch 24               East Coast Region
3rd Place          LillyAnna Flygare             Branch 251            South Central Region
Grade 10:
1st Place          Anna Dollar                         Branch 34                Southeast Region
2nd Place        Sophene Avedissian           Branch 302             Southwest Region
3rd Place         Justin Glasow                     Branch 208             East Coast Region
Grade 11:
1st Place          Ariana Perez                        Branch 302            Southwest Region
2nd Place         Erin Stenros                       Branch 214            Northeast/New England
3rd Place         Bayleigh Guidry                 Branch 251             South Central Region
Grade 12:
1st Place          Morgen Davis                        Branch 185             West Coast Region
2nd Place     Charlotte Wallace           Branch 055         Northwest Region
3rd Place         Caleb Gargus                         Branch 105             North Central Region

Northwest Region Winners

Grade 7: 
1st Place  –  Benjamin Wu – Mt Rainier Branch 104, Puyallup, WA
2nd Place  –  Orin Campbell – Lewis & Clark Branch 063, Lewiston, ID
Grade 8:
1st Place  –  Haylee Armstrong  –  Whidbey Island Branch 097, Oak Harbor, WA
2nd Place  –  Gavin Clifford  –  Lewis & Clark Branch 063, Lewiston, ID
3rd Place  –  Jude Wallace  –  City of Roses Branch 055, Portland, OR
Grade 9:
1st Place  –  Mary Crosby – Gem State Branch 382, Nampa, ID
Grade 10:
1st Place  –  Marton Mezei – Inland Empire Branch 038, Spokane, WA
2nd Place  –  Sean Cammack – Mt Rainier Branch 104, Puyallup, WA
3rd Place  –  Sara Beg – City of Roses Branch 055, Portland, OR
11th Grade:
1st Place  –  Parker Smith – Inland Empire Branch 038, Spokane, WA
2nd Place  –  Olivia Johnson – Lewis & Clark Branch 063, Lewiston, ID
3rd Place  –  Garrett J. Nye – Gem State Branch 382, Nampa, ID
12th Grade:
1st Place  –  Charlotte Wallace – City of Roses Branch 055, Portland, OR
2nd Place  –  Abigail Arbuckle – Gem State Branch 382, Nampa, ID
3rd Place – Maru Schwartz – Lewis & Clark Branch, Lewiston, ID

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Branch 38 Winners

Grades 7, 8, 9, and 12 had no entries this year
Grade 10 – 1st Place  –  Marton Mezei  –  Spokane, WA  –  Lewis & Clark High School

Grade 11 – 1st Place  –  Parker Smith  –  West Richland, WA  –  Hanford High School

The first place winners’ essays were sent to the Northwest Region AP Chair for evaluation at that level.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

 

                                                                                 

A-P Purpose:  This Committee encourages shipmates, as well as all fellow citizens to
(1)Honor the flag of the United States of America, (2) Observe all patriotic days and anniversaries of distinguished persons and events in our nation’s history, (3) Promote the Constitution of the United States of America and to instill and foster the principles of our founding fathers to our youth, (4) Plan appropriate activities, often with participation with other veteran organizations and encourage participation in all local patriotic programs and celebrations, (5) Conduct an annual Americanism Essay Contest, in accordance with all branch, regional, and national guidelines, and (6) Honor our departed Shipmates and their families.